Mantolama Firmaları

Enerji ihtiyacının her geçen gün giderek arttığı günümüzde enerji tasarrufu ve enerjinin etkin kullanımı gibi konular daha fazla gündeme gelmeye başlamıştır. Bu bağlamda, hemen her sektörde enerjinin daha verimli kullanılmasıyla ilgili çeşitli malzemeler geliştirilmekte ve yeni uygulamalar üzerinde araştırmalar yapılmaktadır. Enerji verimliliği yüksek cihaz kullanımı, enerji ve çevre yönetim sistemlerine uyumluluk, enerjiyle ilgili çeşitli eğitimlerin düzenlenmesi vs bu konuda yapılan çalışmalara en iyi örneklerdir. Yapı sektöründe enerji tasarrufu denilince de akla ilk olarak yalıtım ve dolayısıyla mantolama gelmektedir. Başta konutlar olmak üzere, okullar, hastaneler, alışveriş merkezleri, fabrikalar ve diğer türdeki yapıların her biri için ortak bir uygulama olarak değerlendirilen mantolama sayesinde yüksek oranda enerji tasarrufu sağlanırken, yapı ömrü uzatılmakta ve daha konforlu, güvenli ve hijyenik bir yaşam alanı oluşturulabilmektedir.

Mantolama, en kısa tanımıyla, bir yapının dış duvarlarının ısı yalıtımı yüksek olan malzemelerle kaplanmasıdır. Yapının türü, inşa edildiği malzeme, kullanım amacı, bulunduğu şehir ve maruz kaldığı iklim koşulları, içi ve dışı arasındaki sıcaklık farkı ve bu farkın yıl içindeki değişimi ve daha birçok parametre uzun ömürlü bir mantolama uygulaması için çok kritik parametrelerdir. Bu nedenle, yüksek performanslı, uzun ömürlü ve kaliteli bir uygulama için mantolama firmaları arasında seçim yaparken çok dikkatli olmakta fayda vardır.

Mantolama hizmetini bireysel veya kurumsal bir firma adına talep etmeniz farketmeksizin, çalışacağınız firmayı seçerken tabiri caizse ince eleyip sık dokumanız, kısa vadede olmasa da uzun vadede faydanıza olacaktır. Mantolama firmaları ‘nın yaptığı çalışmalar, asıl etkisini uzun vadede gösterdiği için hizmet alacağınız firmayı seçerken fiyat faktörünün yanı sıra, ilgili mantolama firması ‘nın daha önce yaptığı işleri; müşterileri, tedarikçileri, üye olduğu sendika ve sahip olduğu sertifikaları vs referans almanız gerekmektedir. Sadece fiyat odaklı hareket ederseniz, uzun vadede cebinizden daha fazla para çıkacağı gibi yapınıza doğrudan veya dolaylı olarak zarar vermiş olacaksınız. Çünkü kaliteli malzeme ve işçilik kullanılmadan yapılmış bir mantolama uygulaması, yapı içerisinde yaşayan insanlar için sağlıksız, güvensiz ve hijyen seviyesi düşük bir ortam oluşturacaktır.

Yaşadığınız şehirde mantolama firmaları ‘nın sayısı çok yüksek olsa da sadece belirli bir kısmının işini gerçekten severek yaptığını ve müşteri memnuniyetini her şeyden önce tuttuğunu belirtmekte fayda var. Çünkü, mantolama işlemi, her şeyden önce insanların daha konforlu bir yapı içerisinde yaşamasını ve bulundukları ortamların iklimlendirilmesi için daha az para ödemesini sağlamayı amaçladığından; bu uygulamayı sadece para kazanmak için gerçekleştiriyor olmak, vizyonu geniş ve iş ahlakına önem veren bir firmanın ilkeleri ile bağdaşmayacaktır. Bu nedenle mantolama firması seçiminde, yaptığı işin sonuna kadar arkasında duran, üyelerinin her biri alanında uzman olan bir ekibe sahip ve tasarım, danışmanlık, tekliflendirme ve operasyon süreçlerinin her birinde hızlı davranan bir firma seçmeniz yararınıza olacaktır.