Mantolama

Kale Yapı & İzolasyon

Isı yalıtımı, bir çok şekilde gerçekleştirilebilir. Ancak, günümüzde bilinen en verimli ısı yalıtım yöntemi tartışılmaz biçimde mantolama olarak tanımlanır. Çünkü, mantolama bir çok farklı şekilde uygulanabilirken, maliyetler ihtiyaç ölçeğinde çeşitlendirilebilmektedir. Bunun sebebi uygulama gerçekleştirilirken yapının ihtiyaçlarına yönelik olarak malzeme niteliğinin değiştirilebiliyor olmasıdır. Isı yalıtımında en kapsamlı çözümler bu uygulama ile sunulmaktadır. Tabii uygulamanın niteliği doğrudan imalatçının işçilik seviyesi ile de ilişkilidir. Gerek verimlilik, gerekse uzun ömürlülük bakımından uygulamanın deneyimli ve kalite standartları yüksek firmalarca gerçekleştirilmesi gerekir.

Son zamanlar artran oranda sorulan bu sorunun cevabı aslında gündelik hayatımızdan yapılan bir yansıtmadır. Manto, bedeni dışarıdan saran ve ısının geçişini engelleyen giysidir. Mantolama ise yapıları dışarıdan saran bir giysi gibi düşünülebilir. Yapıyı bütünüyle kaplayan özel yalıtım malzemeleri sayesinde ısının katı materyale ulaşması engellenir. Burada kullanılan malzeme, ısı geçirgenliği bulunmayan, buzdolaplarının dış kaplamasında da kullanılan EPS isimli materyaldir. EPS, %90 oranında seyretilmiş maddeden imal edilir. Sahip olduğu bu nitelik sayesinde ısının bir kısımını emer, büyük bir kısmını ise yansıtır.

Su Yalıtımı (İzolasyon)

Kale Yapı & İzolasyon

Yapılarda teras, çatı, temel, döşeme, duvar ve cephelere uygulaması yapılan su yalıtım (izolasyon) yapının zarar görmesini engelleyen uygulamalar arasında bulunmaktadır. Yapıların sağlıklı, konforlu ve güvenli bir ortam sağlayabilmesi için dış ortam koşullarındaki suyun veya nemin yapılardan uzak durması gerekir. Yapının bir kısmına veya kapsadığı hacmine zarar vermesini önleyerek yapının uzun ömürlü kullanımını sağlamak amacıyla tercih edilecek izolasyon uzun vadede bütçenizden de tasarruf etmenize imkan tanıyacak.

Yangın Yalıtımı

Kale Yapı & İzolasyon

Oksijen ve tutuşma sıcaklığına ulaşmış bir madde ile meydana gelen kimyasal reaksiyonun kontrol ve istem dışı gerçekleşmesi büyük problemlere yol açabilir. Bu nedenle yapılarda hangi malzeme tercih edilmiş olursa olsun yanma kimyasını geri planda tutacak bir yangın yalıtım uygulamalarından faydalanılması gerekir. Yaşam alanlarında rahatlık ve konfor kadar önem arz eden güvenli kullanım da evlerden iş yerlerine kadar her türlü yapı için gereklidir. Yapı elemanlarının ısıl yüke karşı dayanımlarının arttırılması hedefinde yangına dayanım durumlarına göre farklı sınıflarda yapı malzemeleri tercih edilmektedir. yangın yalıtım uygulamaları için yapıların kullanım amacından büyüklüğüne kadar pek çok etken dikkate alınmaktadır. A1, A2,B1, B2 ve B3 sınıfları olmak üzere ısıya yangın sonuna kadar dayanacak yapı elemanları tasarlanabildiği gibi yapılarda yangın sırasında insan ve eşya tahliyesine yetecek süre kadar dayanım gösterebilecek yalıtım elemanları da tasarlanabilmektedir.

Ses Yalıtımı

Kale Yapı & İzolasyon

Ses Yalıtımı

Yüksek gürültülü seslerin yapılarda insan sağlığını rahatsız edecek olan boyutlarını en aza indirmek amacı ile ses yalıtım malzemeleriyle kaplanması ses yalıtım adını almaktadır. Sesin yüksek dalga boyutlarını kesmek amacı ile poliüretan hammaddeli farklı kalınlık ve yoğunlukta tercih edilen malzemelerle yapıların kaplanması sesin izole edilerek sessiz ve sakin ortamlara zemin hazırlanması sağlanmaktadır. Ses yutumunu maksimum düzeyde sağlayan malzemeler ses yalıtım ile insanların gürültüden uzak daha verimli ve aktif bir gün geçirmesine imkan tanıyabilmektedir.

Ses yalıtım uygulamaları yapılırken gürültü düzeyinin boyutlarına, uygulaması yapılacak alının büyüklüğüne ve mekanın hangi amaçla kullanıldığına dikkat edilmektedir. Uygunluğuna bağlı olarak ses yutumunu sağlayan yalıtım malzemeleri ortamdaki ses karışıklıklarını da girerek akustik düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Ortamda yankı, eko ve titreşim gibi ses problemlerinin de ortadan kaldırılabildiği ses yalıtımı ile istenilen ses kalitesi yakalanabilir. Duvar, tavan ve zemin uygulaması için birbirinden farklı malzeme seçeneklerinde renk alternatifleri de bulunmaktadır. Müşteri ihtiyaçlarınıza hitap eden seçeneklerde yapılara sonradan da uygulanabilen yalıtım malzemelerinin kendinden yapışkanlı seçenekleriyle istediğiniz her mekana uygulama talimatlarına uygun olarak kendiniz de yapabilirsiniz. Ses yalıtım ihtiyacı hissedilen her yapı için tercih edebileceğiniz malzemeler evlerden iş yerlerine, fabrikalardan makine dairelerine kadar geniş bir alanda uygulanarak dış ortamdaki seslerin yapılarda duyulmasını maksimum düzeyde en aza indirebilmektedir.