Yalıtım Şirketleri

Günümüzde bir yapının enerji tasarruflu hale gelmesinde kuşkusuz en yaygın olan ve yapı sektörünün bütün paydaşları tarafından geçerliliği kabul edilen yöntem ısı yalıtımıdır. Bir yapının dış duvarları aracılığıyla çevresiyle olan ısı transferini en aza indirmek için adeta bir kazak gibi giydirilmesi için yapılan işlem olan mantolama, en fazla bilinen yalıtım uygulamalarından biridir. Bunun için yalıtım şirketleri , uygulamanın farklı aşamalarında hizmetler sunmakta; bazı şirketler de bir paket halinde her aşamayı kendi yürütebilmektedir.

Hangi yapı türü olduğu farketmeksizin bireysel veya kurumsal kullanıcıların her biri, yalıtım şirketleri arasından seçim yaparken bazı parametrelere dikkat etmelidir. Bunun için sadece fiyat veya sadece kalite odaklı düşünmek yanlış bir değerlendirme olacaktır. Zira, bir yalıtım uygulamasının fiyatı çok düşük olabilir fakat yapılan iş kalitesiz olacağından kısa ve uzun vadede maddiyat ve konfor düzeyi anlamında çeşitli problemler ile karşı karşıya kalınacaktır. Öte yandan, yalıtım şirketleri ‘nin verdiği hizmet çok kaliteli olabilir fakat bu seferde taleplerin (malzeme, işçilik, iş süresi, görsellik vs) karşılanamaması gibi bir sorun ortaya çıkabilir. Bu nedenle, yalıtım şirketi seçiminde çok dikkatli olunmalı ve iyi bir araştırma yaptıktan sonra karar verilmelidir.

Yalıtım uygulaması çok genel bir tabir olduğundan içerisine sadece ısı yalıtım uygulamalarını dahil etmek zordur. Öyle ki, ses yalıtımı, yangın yalıtımı, su yalıtımı gibi işlemler de yalıtım şirketleri ‘nin yaptığı en tipik işlemlerden biridir. Bir yapının enerji tasarrufu için ısıl olarak yalıtılması ne kadar gerekli ise; konforlu bir yaşam alanı oluşturmak için ses yalıtımı, güvenlilik için yangın yalıtımı ve her iki için de su yalıtımı yapılmadı bir o kadar gerekli bir işlemdir. Bu nedenle, yalıtım şirketleri ‘nden hizmet talebinde bulunulduğunda, günün sonunda doğrudan bir hizmet almasanız dahi, diğer yalıtım konularında da danışmanlık alabilir ve bu konularla ilgili bir keşifte bulunulmasını isteyebilirsiniz.

Yalıtım şirketleri denilince akla ilk olarak gelen konu genellikle ısı yalıtımı olmakta ve ısı yalıtımı denilince herkes tarafından bilinen ismiyle mantolama uygulaması anlaşılmaktadır. Çünkü mantolama, ısı yalıtımı uygulamaları içerisinde en verimli, düşük maliyetli, uzun ömürlü, sağlam ve güvenli seçimlerden biri olmaktadır. Her bir aşaması büyük bir titizlik ile sürdürülmüş bir mantolama uygulaması sayesinde çok uzun yıllar konforlu, güvenli ve sağlıklı bir yapıda yaşama şansı elde edebilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz şehirdeki en güvenilir firmalar ile çalışmanız büyük önem arz etmektedir.