Dış Cephe Mantolama

Son birkaç yüzyılda dünya genelinde çok hızlı bir şekilde artan nüfus ve sanayi uygulamalarının gelişmesi, enerjiye duyulan ihtiyacı da artırmıştır. İnsanların daha konforlu, sağlıklı, rahat, hızlı, güvenilir bir yaşama kavuşması için farklı uygulamalarda, farklı formlarda ve farklı miktarlarda kullanılan enerjinin birçok kaynağı bulunmaktadır. Fakat dünya üzerinde hiçbir şey sınırsız olmadığı için enerji kaynaklarının da belirli bir kapasitesi vardır. Bu nedenle, var olan enerjiyi en etkin şekilde kullanmak, kullanılan toplam enerji miktarını azaltmak ve enerji tasarrufuna yönelmek bütün dünya toplumlarının en temel amaçlarından biri haline gelmiştir.

Enerjinin daha verimli bir şekilde kullanılmasının birçok yöntemi bulunmaktadır. Bunun için farklı sektörlerde yeni nesil uygulamalar ve malzemeler geliştirilmekte; insan hayatına adapte edilmektedir. Yapı sektörüne baktığımız zamanda, enerji verimliliği veya tasarrufu denilince akla ilk olarak ısı yalıtım uygulamaları gelmektedir. Zira, dünyanın hangi bölgesinde yaşadığınız farketmeksizin, insanların daha konforlu ve sağlıklı yaşayabilmesi için belirli bir sıcaklık aralığı bulunmakta ve iç ortamı bu sıcaklık değerlerine getirmek için de enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Yazın klimalar, kışın kombiler bu enerjiyi kullanarak ısıtma ve soğutma işlemi gerçekleştirmekte ve bulunan ortamı ideal sıcaklık değerlerine getirmektedir. Bu çerçevede bakıldığında, yapıların toplam enerji sarfiyatında en büyük paya sahip olan bu enerjiyi en aza indirmek için ısı yalıtımı; daha genel bir ifadeyle dış cephe mantolama işlemi ‘nin önemi ortaya çıkmaktadır.

Dış cephe mantolama , özellikle son yıllarda giderek daha popüler ve bir o kadar gerekli hale gelen bir uygulama olup özetle bir yapının dış duvarlarının, çevresiyle olan ısı transferini minimum düzeye indirmek için, uygun mantolama malzemeleri ile kaplanması işlemine verilen isimdir. Hastane, okul, villa, konut, alışveriş merkezi, plaza, iş yeri vb olmak üzere hangi türde olduğu farketmeksizin her yapı dış cephe mantolama işlemiyle enerji tasarruflu hale getirilebilmektedir. Dış cephe mantolama, uzmanlık, bilgi ve tecrübe gerektiren bir işlem olup piyasada bu işlemi gerçekleştiren birçok mantolama firması bulunmaktadır. Bu firmaların her birinin kendi fiyat politikası mevcut olup her birinin kendi teknikleri, müşteri ilişkileri yönetim prensipleri ve kalite anlayışı vardır.